Computer Keyboard - Głównie JavaScript

Głównie JavaScript

System komentarzy HashOver jako alternatywa dla Disqus

by Jakub T. Jankiewicz

W zeszły miesiącu usunąłem komentarze Disqus, zastępując je aplikacją HashOver (w wersji next, czyli to co kiedyś będzie HashOver 2.0), która jest dostępna na licencji GNU Affero GPL i napisana w PHP, dlatego można jej użyć, gdy masz swój blog na współdzielonym hostingu tak jak ja. Nawet gdy jest to blog plików statycznych, tak jak Głównie JavaScript.

Nie musicie się przejmować wersją licencji Affero, która wymusza udostępnienie kodu źródłowego, nawet jeśli mamy aplikacje gdzieś na serwerze i jej nie kopiujemy, ponieważ zawiera wbudowaną przeglądarkę kodu PHP.

Zmiana systemu komentarzy była spowodowana tym, że w konsoli dostawałem 404 z jakiejś dziwnej domeny i były jakieś dziwne ciasteczka. Disqus dodaje też reklamy, na szczęście tylko jeśli ma się odpowiednio duży ruch na stronie, którego jeszcze nie przekroczyłem. W tym wpisie przedstawie jak dodać HashOver do strony, który jest dość prosty, ale najważniejszą częścią będzie, jak zaimportować komentarze z Disqus.

Jak napisać prostą bibliotekę JavaScript do obsługi DOM

by Jakub T. Jankiewicz

Główną siłą biblioteki jQuery, było to, że poprawiała błędy przeglądarek i różnice w ich API. Ale to już w większości przypadków nie jest potrzebne, ponieważ nowoczesne przeglądarki udostępniają prawie taki samo API. W innych przypadkach jQuery nie poprawia wszystkich błędów, które znajdują się w implementacjach DOM i tak trzeba pisać kod, który łata te bugi. Inną super cechą jQuery jest prostota API, którym można się inspirować, aby pisać własne biblioteki JavaScript.

W tym wpisie przedstawię, jak można zacząć pisać prostą bibliotekę JavaScript do obsługi DOM, która może zastąpić jQuery. Oczywiście tylko wtedy, gdy chcemy pisać aplikację w czystym JS (tzw. Vanilla), a nie w jakimś framework-u architektonicznym jak React, Angular czy Vue.

Tłumaczenie aplikacji w PHP za pomocą gettext

by Jakub T. Jankiewicz

Internacjonalizacja, czyli po angielsku Internationalization, w skrócie i18n to dodawanie do aplikacji obsługi wielu języków. Ostatnio szukając czegoś na temat gettext, czyli biblioteki do obsługi wielu języków znalazłem artykuł na Wikipedii. Był on niekompletny, ponieważ nie zawierał opisu jak dodać tłumaczenie z liczebnikami, oczywiście edytowałem wpis i dodałem odpowiednie informacje. W związku z tym postanowiłem napisać wpis o getext w PHP, ponieważ w tym języku ostatnio pisałem aplikacje.

Wyszukiwarka plików HTML w PHP i SQLite

by Jakub T. Jankiewicz

W tym wpisie przedstawię jak dodać wyszukiwarkę plików statycznych, napisaną w PHP, za pomocą Pythona oraz SQLite. Ja używam systemu Jekyll, ale statycznych generatorów stron (ang. Static Site Generators) jest cała masa rozwiązanie to powinno działać z każdym z nich. O ile serwer, na którym stoi obsługuje PHP. Nie powinno być też problemu, przepisanie skryptu PHP do innego języka np. Python, Node.js czy Ruby.

15 Pytań na rozmowę rekrutacyjną z React.js

by Jakub T. Jankiewicz

React.js jest to bardzo popularny framework JavaScript, stworzony przez jednego z programistów Facebook’a, dalej rozwijany jako projekt Open Source, gdzie głównymi osobami rozwijającymi projekt, są programiści Facebook’a. W tym wpisie przedstawię 15 pytań, które uważam, mogłyby się pojawić na rozmowie kwalifikacyjnej na programistę Front-End, tym razem z React.js. Gdybym musiał rekrutować, to pewnie bym zadał któreś z tych pytań albo wszystkie. Koniecznie przeczytaj przed rozmową rekrutacyjną. Jeśli jesteś rekruterem warto też tutaj zajrzeć.

Zakres blokowy w JavaScript

by Jakub T. Jankiewicz

Ponieważ wpis o funkcjach w JavaScript na moim blogu ma wysoką pozycje w Google, a opisuje jeden z celi korzystania z IIFE, czyli natychmiastowo-wywoływanych wyrażeń funkcyjnych w celu tworzenia zakresu zmiennych. Postanowiłem opisać krótko jak działa const oraz let, czyli zakres blokowy w JavaScript w wersji ES6 (czyli poprawnie ES2015).

FRONTEND CON 2018 zbliża się wielkimi krokami. Wśród gwiazd m.in. Harry Roberts

by Magda Kulczycka

Jeszcze tylko kilka tygodni dzieli nas od Frontend Con 2018! Patrząc na duży sukces zeszłorocznej edycji i listę ekspertów zaproszonych w tym roku spodziewamy się wydarzenia na światowym poziomie.

Frontend Con jest jedną z największych konferencji technicznych w Europie, w pełni poświęconej technologiom frontendowym. Tegoroczna edycja odbędzie się 4 i 5 grudnia, w kultowych wnętrzach warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki.

Server WWW w przeglądarce

by Jakub T. Jankiewicz

Nie jest to implementacja serwera www całkowicie w JavaScript oraz przeglądarce, ale serwowanie statycznych plików, tworzonych w przeglądarce, tak jakby były zwracane przez prawdziwy serwer, więc można, z przymrużeniem oka, nazwać go serwerem www w przeglądarce.