Computer Keyboard - Głównie JavaScript

Głównie JavaScript

15 Pytań na rozmowę rekrutacyjną z React.js

by Jakub T. Jankiewicz

React.js jest to bardzo popularny framework JavaScript stworzony przez Facebook-a. W tym wpisie przedstawię 15 pytań, które uważam, mogłyby się pojawić na rozmowie kwalifikacyjnej, tym razem z React.js. Gdybym musiał rekrutować, to pewnie bym zadał któreś z tych pytań albo wszystkie.

Zakres blokowy w JavaScript

by Jakub T. Jankiewicz

Ponieważ wpis o funkcjach w JavaScript na moim blogu ma wysoką pozycje w Google, a opisuje jeden z celi korzystania z IIFE, czyli natychmiastowo-wywoływanych wyrażeń funkcyjnych w celu tworzenia zakresu zmiennych. Postanowiłem opisać krótko jak działa const oraz let, czyli zakres blokowy w JavaScript w wersji ES6 (czyli poprawnie ES2015).

FRONTEND CON 2018 zbliża się wielkimi krokami. Wśród gwiazd m.in. Harry Roberts

by Magda Kulczycka

Jeszcze tylko kilka tygodni dzieli nas od Frontend Con 2018! Patrząc na duży sukces zeszłorocznej edycji i listę ekspertów zaproszonych w tym roku spodziewamy się wydarzenia na światowym poziomie.

Frontend Con jest jedną z największych konferencji technicznych w Europie, w pełni poświęconej technologiom frontendowym. Tegoroczna edycja odbędzie się 4 i 5 grudnia, w kultowych wnętrzach warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki.

Server WWW w przeglądarce

by Jakub T. Jankiewicz

Nie jest to implementacja serwera www całkowicie w JavaScript oraz przeglądarce, ale serwowanie statycznych plików, tworzonych w przeglądarce, tak jakby były zwracane przez prawdziwy serwer, więc można, z przymrużeniem oka, nazwać go serwerem www w przeglądarce.

Co Nowego w Wyrażeniach Regularnych w JavaScript

by Jakub T. Jankiewicz

Standard ES2018 czyli ES9 został zatwierdzony. W ramach tej wersji weszło kilka nowy funkcjonalności do wyrażeń regularnych czyli regexów (od angielskiego Regular Expressions). W tym wpisie przedstawie co nowego weszło do wyrażeń regularnych w JavaScript.

Asynchroniczność cz. 4: Funkcja async jako generator

by Jakub T. Jankiewicz

Funkcje async oraz słowo kluczowe await są częścią es8 (es2017). Nie są dostępne we wszystkich przeglądarkach, chociaż ich wsparcie jest bardzo duże. Jeśli jesteś zainteresowany w jaki sposób Babel konwertuje async..await, aby przeglądarki, które ich nie obsługują mogły uruchomić ten kod, to ten wpis jest dla Ciebie. Kod ten wygląda jak jeden do jeden dlatego pomyślałem, że warto o tym napisać.