Computer Keyboard - Głównie JavaScript

Głównie JavaScript

10 błędów aplikacji www, wykorzystywanych przez Hakerów

by Jakub T. Jankiewicz

Jeśli tworzysz aplikacje internetowe i jesteś Full-Stack-iem, czyli oprócz Front-End-u zajmujesz się także Back-End-em, czy jest to php, asp.net, java czy node.js, twoja aplikacja może być podatna na ataki hackerów a raczej crackerów.

W tym artykule przedstawię, najczęstsze błędy aplikacji internetowych, które mogą być wykorzystane przez Hackerów oraz jak się przed nimi bronić.

Dlaczego warto znać AngularJS i jQuery w 2017

by Jakub T. Jankiewicz

W roku 2017 mało kto, kto tworzył nową aplikacje korzystał z jQuery albo AngularJS. W 2018 roku tworząc aplikacje od początku warto skorzystać z najnowszego Reacta, Vue.js lub Angulara 2 (z chwilą pisania tego artykułu Angular 5).

Oto 5 powodów, dla których nadal warto znać Angulara 1.x czyli AngularJS oraz jQuery.

5 Parserów i Generatorów Parserów w JavaScript

by Jakub T. Jankiewicz

Jeśli myślałeś kiedyś o tym, aby napisać własny mini język, albo zadałeś sobie pytanie „jak napisać parser w języku JavaScript?”, odpowiedź brzmi: najlepiej użyć generatora parserów albo biblioteki parsera. W tym artykule przedstawię jak stworzyć parser wyrażeń arytmetycznych za pomocą 5 parserów i generatorów parserów.

Jak zainstalować MacOSX na VirtualBoxie

by Jakub T. Jankiewicz

Jeśli piszesz aplikacje www dobrze jest ją przetestować na wszystkich przeglądarkach czyli Firefox Opera, Chrome ale też na IE/Edge na windowsie oraz Safari na MacOSX. Jest to problematyczne jeśli korzystasz z Systemu Operacyjnego Linux lub Windows. Zainstalowanie Linuxa lub Windowsa na VirutalBoxie nie sprawia kłopotów, natomiast z MacOSX może być już problem.

Metaprogramowanie w języku JavaScript

by Jakub T. Jankiewicz

Wraz z wersją języka JavaScript ES6 dostaliśmy potężne narzędzia umożliwiające metaprogramowanie, a dokładnie podpinanie się pod wbudowane mechanizmy języka. W tym poście przedstawie jakie nowe funkcje weszły do ES6, które umożliwiają metaprogramowanie.

Importy HTML

by Jakub T. Jankiewicz

Importy HTML (ang. HTML Imports) to nowa funkcjonalność w HTML, która jest częścią web komponentów. Daje możliwość importowania skryptów JavaScript, szablonów CSS czy stron HTML oraz daje dostęp do ich zawartości. Tak jak w przypadku AJAX-a, ale następuje to zanim strona się załaduje, w momencie gdy parser napotka tag importu w HTML.