Computer Keyboard - Głównie JavaScript

Głównie JavaScript

Jak korzystać z licencji Open Source oraz Creative Commons

by Jakub T. Jankiewicz

W tym wpisie przedstawię jak działa Creative Commons. Co można zrobić z programem, jeśli ma licencję MIT oraz GNU GPL. Opowiem także jak używać treści (głównie zdjęć), którymi można się dzielić, dzięki licencji Creative Commons. Jak podpisać zdjęcie, które ma licencje Creative Commons, gdy użyje się je na swojej stronie.

Jeśli korzystasz z programów Open Source (czyli Wolnego i Otwartego Oprogramowania) lub gdy piszesz bloga lub tworzyć cokolwiek w internecie to musisz przeczytać ten wpis, szczególnie jeśli jeszcze nie wiesz co to jest licencja MIT, GPL czy Creative Commons. Jeśli piszesz aplikacje w JavaScript z użyciem pakietów z NPM oraz korzystasz z narzędzi takich jak Webpack czy Rollup musisz wiedzieć czego nie robić.

Jeśli znajdujesz jakiś zdjęcia w internecie i dzielisz się nimi z innymi, także powinieneś przeczytać ten wpis. Przynajmniej drugą jego część dotyczącą Creative Commons.

Jak zacząć uczyć się języka LISP

by Jakub T. Jankiewicz

Dzisiaj będzie trochę inny wpis. Nie będzie dotyczył programowania stron internetowych, czyli głównego tematu bloga. Postanowiłem napisać krótki wpis opisujący, jak zacząć naukę programowanie w języku LISP. Jest to język, który powinien poznać każdy programista.

JS w CSS oraz rysowanie w CSS

by Jakub T. Jankiewicz

Ten wpis nie będzie o React-cie i wstawianiu CSS-a wewnątrz kodu JavaScript. Ale o czymś zupełnie odwrotnym. Będzie to o sposobie wstawiania kodu JS wewnątrz plików CSS. Dokładnie chodzi o obiekty JSON, ale pewnie gdy zastosujemy pojedyncze wyrażenie bez średników to też będzie działać. Pokaże też jak użyć części specyfikacji o nazwie Houdini do rysowania w CSS za pomocą języka JavaScript.

Jak dodać usługę Coveralls do projektu Open Source?

by Jakub T. Jankiewicz

Ten wpis został zainspirowany przez Piotra Kowalskiego czyli @piecioshka i jego projekt na GitHubie czyli simple-data-table. W listopadzie zeszłego roku dodał Coveralls, ale pojawiło się tylko coverage: unknown. Pisałem o tym już, w zeszłym roku, we wpisie O czym pamiętać tworząc bibliotekę Open Source w JavaScript, ale postanowiłem odświeżyć te informacje i podać więcej szczegółów. Jeśli jesteś zainteresowany jak dodać licznik pokrycia kodu testami oraz ciągłą integrację, do swojego projektu Open Source (o Otwartym Kodzie Źródłowym), czytaj dalej.

Obserwujemy wszystko w Przeglądarce

by Jakub T. Jankiewicz

W przeglądarkach występują różne zdarzenia. Są one asynchroniczne, mimo że przeglądarka jest jednowątkowa, pomijając wątki worker’ów. Możemy się podpiąć pod te mechanizmy zdarzeń za pomocą różnych API dostępnych w przeglądarkach.

System komentarzy HashOver jako alternatywa dla Disqus

by Jakub T. Jankiewicz

W zeszły miesiącu usunąłem komentarze Disqus, zastępując je aplikacją HashOver (w wersji next, czyli to co kiedyś będzie HashOver 2.0), która jest dostępna na licencji GNU Affero GPL i napisana w PHP, dlatego można jej użyć, gdy masz swój blog na współdzielonym hostingu tak jak ja. Nawet gdy jest to blog plików statycznych, tak jak Głównie JavaScript.

Nie musicie się przejmować wersją licencji Affero, która wymusza udostępnienie kodu źródłowego, nawet jeśli mamy aplikacje gdzieś na serwerze i jej nie kopiujemy, ponieważ zawiera wbudowaną przeglądarkę kodu PHP.

Zmiana systemu komentarzy była spowodowana tym, że w konsoli dostawałem 404 z jakiejś dziwnej domeny i były jakieś dziwne ciasteczka. Disqus dodaje też reklamy, na szczęście tylko jeśli ma się odpowiednio duży ruch na stronie, którego jeszcze nie przekroczyłem. W tym wpisie przedstawie jak dodać HashOver do strony, który jest dość prosty, ale najważniejszą częścią będzie, jak zaimportować komentarze z Disqus.