Computer Keyboard - Głównie JavaScript

Głównie JavaScript

JS w CSS oraz rysowanie w CSS

by Jakub T. Jankiewicz

Ten wpis nie będzie o React-cie i wstawianiu CSS-a wewnątrz kodu JavaScript. Ale o czymś zupełnie odwrotnym. Będzie to o sposobie wstawiania kodu JS wewnątrz plików CSS. Dokładnie chodzi o obiekty JSON, ale pewnie gdy zastosujemy pojedyncze wyrażenie bez średników to też będzie działać. Pokaże też jak użyć części specyfikacji o nazwie Houdini do rysowania w CSS za pomocą języka JavaScript.

Jak dodać usługę Coveralls do projektu Open Source?

by Jakub T. Jankiewicz

Ten wpis został zainspirowany przez Piotra Kowalskiego czyli @piecioshka i jego projekt na GitHubie czyli simple-data-table. W listopadzie zeszłego roku dodał Coveralls, ale pojawiło się tylko coverage: unknown. Pisałem o tym już, w zeszłym roku, we wpisie O czym pamiętać tworząc bibliotekę Open Source w JavaScript, ale postanowiłem odświeżyć te informacje i podać więcej szczegółów. Jeśli jesteś zainteresowany jak dodać licznik pokrycia kodu testami oraz ciągłą integrację, do swojego projektu Open Source (o Otwartym Kodzie Źródłowym), czytaj dalej.

Obserwujemy wszystko w Przeglądarce

by Jakub T. Jankiewicz

W przeglądarkach występują różne zdarzenia. Są one asynchroniczne, mimo że przeglądarka jest jednowątkowa, pomijając wątki worker’ów. Możemy się podpiąć pod te mechanizmy zdarzeń za pomocą różnych API dostępnych w przeglądarkach.

System komentarzy HashOver jako alternatywa dla Disqus

by Jakub T. Jankiewicz

W zeszły miesiącu usunąłem komentarze Disqus, zastępując je aplikacją HashOver (w wersji next, czyli to co kiedyś będzie HashOver 2.0), która jest dostępna na licencji GNU Affero GPL i napisana w PHP, dlatego można jej użyć, gdy masz swój blog na współdzielonym hostingu tak jak ja. Nawet gdy jest to blog plików statycznych, tak jak Głównie JavaScript.

Nie musicie się przejmować wersją licencji Affero, która wymusza udostępnienie kodu źródłowego, nawet jeśli mamy aplikacje gdzieś na serwerze i jej nie kopiujemy, ponieważ zawiera wbudowaną przeglądarkę kodu PHP.

Zmiana systemu komentarzy była spowodowana tym, że w konsoli dostawałem 404 z jakiejś dziwnej domeny i były jakieś dziwne ciasteczka. Disqus dodaje też reklamy, na szczęście tylko jeśli ma się odpowiednio duży ruch na stronie, którego jeszcze nie przekroczyłem. W tym wpisie przedstawie jak dodać HashOver do strony, który jest dość prosty, ale najważniejszą częścią będzie, jak zaimportować komentarze z Disqus.

Jak napisać prostą bibliotekę obsługi DOM zamiast jQuery

by Jakub T. Jankiewicz

Główną siłą biblioteki jQuery, było to, że poprawiała błędy przeglądarek i różnice w ich API. Ale to już w większości przypadków nie jest potrzebne, ponieważ nowoczesne przeglądarki udostępniają prawie taki samo API. W innych przypadkach jQuery nie poprawia wszystkich błędów, które znajdują się w implementacjach DOM i tak trzeba pisać kod, który łata te bugi.

W tym wpisie przedstawię, jak można zacząć pisać prostą bibliotekę DOM, która może zastąpić jQuery. Oczywiście tylko wtedy, gdy chcemy pisać aplikację w czystym JS (tzw. Vanilla), a nie w jakimś framework-u architektonicznym jak React, Angular czy Vue.js.

Tłumaczenie aplikacji w PHP za pomocą gettext

by Jakub T. Jankiewicz

Internacjonalizacja, czyli po angielsku Internationalization, w skrócie i18n to dodawanie do aplikacji obsługi wielu języków. Ostatnio szukając czegoś na temat gettext, czyli biblioteki do obsługi wielu języków znalazłem artykuł na Wikipedii. Był on niekompletny, ponieważ nie zawierał opisu jak dodać tłumaczenie z liczebnikami, oczywiście edytowałem wpis i dodałem odpowiednie informacje. W związku z tym postanowiłem napisać wpis o getext w PHP, ponieważ w tym języku ostatnio pisałem aplikacje.

Wyszukiwarka plików HTML w PHP i SQLite

by Jakub T. Jankiewicz

W tym wpisie przedstawię jak dodać wyszukiwarkę plików statycznych, napisaną w PHP, za pomocą Pythona oraz SQLite. Ja używam systemu Jekyll, ale statycznych generatorów stron (ang. Static Site Generators) jest cała masa rozwiązanie to powinno działać z każdym z nich. O ile serwer, na którym stoi obsługuje PHP. Nie powinno być też problemu, przepisanie skryptu PHP do innego języka np. Python, Node.js czy Ruby.