Computer Keyboard - Głównie JavaScript

Głównie JavaScript

Jak parować nawiasy lub inne znaki w JavaScript?

by Jakub T. Jankiewicz

Pisząc mój interpreter języka Lisp (dokładnie dialektu Scheme) o nazwie LIPS, zdecydowałem się dodać obsługę nawiasów kwadratowych, ponieważ niektóre książki do języka Scheme, mieszają nawiasy okrągłe oraz kwadratowe. Jednak aby nie komplikować parsera, nie sprawdzał on, czy nawiasy do siebie pasują i np. można było wywołać kod z pomieszanymi nawiasami.

W tym wpisie przedstawię jak napisać poprawne parowanie nawiasów, czyli funkcję, która może się przydać nie tylko przy parsowaniu języka Lisp. [Spoiler] Do tego celu nie warto nawet próbować, używać Wyrażeń Regularnych (RegExp).

Powiadomienia - Push Notifications (aplikacja czatu)

by Jakub T. Jankiewicz

W tym wpisie pokażę jak dodałem, już jakiś czas temu, fajną funkcje do prostej aplikacji czatu. Funkcją tą są powiadomienia, gdy ktoś coś napisze na czacie.

Jeśli jesteś zainteresowany jak napisać taki czat, polecam najpierw przeczytać artykuł „Prosty Czat w JavaScript, PHP i SQLite”. Rozwiązanie to używa technologii Server-sent events (SSE), której można używać, gdy z jakiegoś powodu nie możemy użyć gniazd (ang. Web Sockets).

W celu dodania funkcji powiadomień użyłem powiadomień typu Push (ang. Push Notifications), service workera oraz Firebase, aby uprościć sobie życie.

Tryb ciemny dostępny w CSS

by Jakub T. Jankiewicz

Mamy dostęp do nowej ciekawej funkcji, która jest częścią specyfikacji CSS: Media Queries Level 5. Jest już dostępna w nowoczesnych przeglądarkach.

W tym wpisie przedstawię funkcję, dzięki której można wykryć, czy strona internetowa, powinna prezentować się w ciemniejszych kolorach.

10 książek o tym jak powstał Internet i Komputery

by Jakub T. Jankiewicz

W tym roku, czyli w 2019, Internet obchodził 50 urodziny. Dokładnie 29 października 1969, wysłana została wiadomość „LO” między pierwszymi węzłami ARPANET-u. Jest to ostatnia szansa, aby napisać wpis, jaki miałem zamiar (jest grudzień). A jest nim 10 książek o historii komputerów i internetu, plus dwie bonusowe pozycje. Internet to w dużej mierze Open Source (chodzi o zasadę współpracy, niekoniecznie o sam ruch), który wywodzi się z ruchu Free Software, a który z kolei wywodzi się z ruchu hakerskiego i swobodnego dzielenia się kodem. Mówiąc haker, mam na myśli oryginalne znaczenie tego słowa, czyli eksperta od informatyki (uber-programistę). Jest też historia UNIX’a i Linux’a, bez których historia byłaby niekompletna oraz historia komputerów osobistych (ang. personal computer).

15 Pytań na rozmowę rekrutacyjną z HTML5

by Jakub T. Jankiewicz

Były pytania z CSS oraz JavaScript i druga część. Aby jednak mieć komplet pytań technologicznych na Front-End developera, teraz pora na pytania rekrutacyjne z HTML, a dokładnie chodzi o pytania z HTML5.

Wydaje mi się, że raczej pytania na rozmowach rekrutacyjnych będą dotyczyły języków JavaScript oraz CSS. Tego typu pytania zadałbym jednak pewnie na rozmowie rekrutacyjnej na web mastera lub web designera. Więc może się komuś przydadzą.

W pytaniach zamieściłem dwie zagadki z kodem HTML. Są to ciekawostki na pograniczu HTML oraz JavaScript. Gdy rekrutujesz, na stanowisko programisty JavaScript, możesz zadać jedną z nich.

20 rzeczy, które warto znać ucząc się tworzenia stron i aplikacji www

by Jakub T. Jankiewicz

Zanim zaczniesz naukę tworzenia stron oraz aplikacji internetowych, warto poznać kilka podstawowych rzeczy. W tym wpisie przedstawię co powinieneś znać. Są to informacje, które możesz poznawać w trakcie nauki. Zawarte w tym wpisie 20 punktów, omawia zagadnienia, które powinieneś znać, gdy zajmujesz się tworzeniem stron lub aplikacji internetowych. Oprócz oczywiście HTML, CSS oraz JavaScript.

Prosty Czat w JavaScript, PHP i SQLite

by Jakub T. Jankiewicz

Server-sent events (SSE) to alternatywa dla Web Sockets (gniazd) dla serwerów, które nie mają możliwości odpalania nic na portach. Czyli np. w przypadku zwykłych kont współdzielonych (ang. shared hosting), które najczęściej udostępniają tylko PHP. W tym wpisie przedstawię jak napisać prosty, nowoczesny czat w JavaScript i PHP, korzystając z Server-sent events oraz AJAX, przy wykorzystaniu popularnej bazy danych SQLite.

Dzielenie i upload plików na części

by Jakub T. Jankiewicz

Trochę czasu minęło od ostatniego wpisu, ale spowodowane był to tym, że wakacje i urlopy. Ale przejdźmy do rzeczy, tak jak obiecałem, w tym wpisie przedstawię, jak podzielić plik na części, aby ominąć limit danych (np. ten w PHP).