Computer Keyboard - Głównie JavaScript

Głównie JavaScript

by Jakub T. Jankiewicz

Tryb ciemny dostępny w CSS

Zdjęcie czaszki na cmentarzu
Jakub T. Jankiewicz, dosęp Flickr, licencja CC-BY-SA

Mamy dostęp do nowej ciekawej funkcji, która jest częścią specyfikacji CSS: Media Queries Level 5. Jest już dostępna w nowoczesnych przeglądarkach.

W tym wpisie przedstawię funkcję, dzięki której można wykryć, czy strona internetowa, powinna prezentować się w ciemniejszych kolorach.

Media Queries

Media queries, co można przetłumaczyć jako zapytania o media. Jest to mechanizm dzięki któremu możemy ustawić jakiś styl CSS gdy wystąpi pewne zdarzenie. Głównie stosuje się je do styli, które reagują na zmianę rozmiaru okna przeglądarki. (ang. Responsive Design). Można mieć inny styl na telefonie, a inny na komputerze.

Dark Mode

Tryb ciemny (ang. Dark Mode), jest to specjalne ustawienie w przeglądarce lub systemie operacyjnym, gdzie wszystko jest ciemne (jak sama nazwa wskazuje), jest to odwrotność domyślnego stylu stron internetowych lub w przypadku systemu operacyjnego okien systemowych.

Katalog na dysku w systemie Fedora GNU/Linux XFce

Powyższy zrzut ekranu to tryb ciemny wyświetlający katalog z repozytorium gita tego bloga. Teraz taką samą funkcje można uzyskać także na stronach internetowych. Będziemy mieli dwa style: jasny (domyślny) oraz ciemny dla osób, które mają takie ustawienie systemowe.

Poniżej zrzut ekranu wyszukiwarki DuckDuckGo w trybie ciemnym.

Strona internetowa DuckDuckGo w trybie ciemnym

Wsparcie tej funkcji jest dość duże, ale nawet gdyby nie było, to warto dodać do swojej strony tryb ciemny, ponieważ nic to nie kosztuje. Najwyżej nie wszyscy go zobaczą. Jednak osoby które mają taką funkcje włączoną, polubią bardziej twoją stronę.

Wsparcie możesz zobaczyć w serwisie Can I Use.

Szczerze powiedziawszy jestem pozytywnie zaskoczony, spodziewałem się znacznie mniejszego wsparcia.

Jak używać trybu ciemnego?

Po tym dłuższym wstępnie przejdźmy do kodu CSS. Poniżej kod, za pomocą którego można dodać tryb ciemny do strony internetowej.

@media (prefers-color-scheme: dark) {
  body {
    background-color: #2b2b2b;
    color: #797979;
  }

Ten kod powinien być za stylem domyślnym, aby nadpisać poprzednią wartość. Jeśli będzie przed należałoby użyć silniejszego selektora np. html body albo użyć !important.

Można sobie ułatwić życie i w tym celu także posłużyć się zmiennymi CSS. Wystarczy sobie zdefiniować kolory dla elementu :root, który będzie zawierał całą kolorystykę. wszędzie w kodzie będzie można użyć tych zmiennych, np.:

:root {
  --color: black;
  --background: white;
}
section {
  background: var(--background);
}
section header .nav li {
  color: var(--color);
}
@media (prefers-color-scheme: dark) {
  :root {
    --color: white;
    --background: black;
  }
}

Oczywiście jest to tylko prosty przykład, nie powinno się stosować stu procentowej czerni i bieli, ponieważ wygląda to niezbyt estetycznie.

Można także używać pre-procesorów CSS, które udostępniają zmienne, aby mieć kolory w jednym miejscu.

Podsumowanie

Tryb ciemny na stronach internetowych to ciekawa opcja, która uprzyjemni użytkowanie waszych stron, dla niektórych użytkowników. Mimo że tylko nieliczni użytkownicy będą mogli podziwiać wygląd strony w trybie ciemny, to warto go dodać. Szczególnie, że dodanie wcale nie jest takie trudne. Jest o wiele prostsze niż dodanie responsywności. Kolorów na stronie zazwyczaj jest niewiele, a jeśli nie to warto zrefaktoryzować kod CSS.

źródło strony (aby zobaczyć kod na GitHubie, musisz kliknąć przycisk raw)
Komentarze

Hasło, które podasz umożliwi ponowne zalogowanie się i np. usunięcie komentarza, jest dobrowolne. Email jest szyfrowany i używany do wysyłania powiadomień o odpowiedziach do komentarzy oraz do pobierania awatara dzięki usłudze Gravatar.com.