Computer Keyboard - Głównie JavaScript

Głównie JavaScript

by

10 książek o tym jak powstał Internet i Komputery

Zdjecie przedstawiające Kena Thmpsona oraz Denisa Riche przed komputerem PDP-11
Peter Hamer, żródło commons.wikimedia.org, licencja CC BY-SA

W tym roku, czyli w 2019, Internet obchodził 50 urodziny. Dokładnie 29 października 1969, wysłana została wiadomość „LO” między pierwszymi węzłami ARPANET-u. Jest to ostatnia szansa, aby napisać wpis, jaki miałem zamiar (jest grudzień). A jest nim 10 książek o historii komputerów i internetu, plus dwie bonusowe pozycje. Internet to w dużej mierze Open Source (chodzi o zasadę współpracy, niekoniecznie o sam ruch), który wywodzi się z ruchu Free Software, a który z kolei wywodzi się z ruchu hakerskiego i swobodnego dzielenia się kodem. Mówiąc haker, mam na myśli oryginalne znaczenie tego słowa, czyli eksperta od informatyki (uber-programistę). Jest też historia UNIX’a i Linux’a, bez których historia byłaby niekompletna oraz historia komputerów osobistych (ang. personal computer).

Reklama Hostingu Atthost

1. Innowatorzy

O tym, jak grupa hakerów, geniuszy i geeków wywołała cyfrową rewolucję

Książka: Innowatorzy

Innowatorzy, jest to jedna z najogólniejszych książek. Opowiada o historii komputerów od Ady Lovlace, pierwszej programistki, do współczesności. Autorem książki jest Walter Isaacson, autor biografii Steve’a Jobsa, Einsteina oraz Leonard da Vinci. Bardzo ciekawa lektura.

Zobacz książkę na ceneo.pl oraz lubimyczytac.pl.

2. Weaving the Web

Książka: Weaving the Web

To historia o World Wide Web czyli sieci (ang. Web), co może być uważane przez niektórych, za sam Internet. Web czyli sieć (po polsku najlepiej nazywać ją siecią WWW) powstała znacznie później, a jej historia spisana została przez projektanta www, czyli Tima Bernersa-Lee. Książkę można podzielić na dwie części. Historia i przyszłość, w której autor snuje domysły oraz marzenia, na temat tego czym może być sieć przyszłości (opisuje głównie Semantyczna Sieć).

Zobacz książkę na ceneo.pl

Warto także wspomnieć o ciekawym projekcie, jakim jest newsletter i strona (po angielsku) o historii sieci www.

3. Prawdziwa Historia Internetu

Książka: Prawdziwa Historia Internetu

Książka słaba technicznie, prawdopodobnie nie było przy jej tworzeniu osoby odpowiedzialnej za sprawdzenie merytoryczne, korektę czy łamanie. Warto jednak przeczytać, przede wszystkim ze względu na historię polskiego internetu. Nie warto jednak czytać tylko tej pozycji, ponieważ trzeba sobie zweryfikować różne informacje. W książce pojawiają, się oprócz literówek, też błędy logiczne.

Książka przypomina taką bardzo dużą stronę internetową, wydaną pod postacią książki. Bez jakiś większych korekt. Chociaż jej powstanie pewnie wymagało dużo pracy.

Ebook poniżej:

Zobacz też na ceneo.pl oraz lubimyczytac.pl.

4. Steven Levy Hackers

Heroes of the Computer Revolution

Książka: Hackers: Heroes of the Computer Revolution

Bardzo ciekawa książka, opisująca historię hakerów, czyli pierwotnie uber-programistów, siedzących po nocach i piszących programy komputerowe. Historia hakerów to komputerowe ośrodki badawcze na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych z MIT na czele. W książce występują, także hakerzy piszący gry komputerowe oraz ci, którzy stworzyli pierwsze komputery z Apple I na czele.

Książka trochę cięższa jeśli chodzi o język angielski, przynajmniej dla mnie, słownik lub telefon trzeba mieć pod ręką.

Poniżej link do e-booka, fizyczna kopia chyba tylko przez amazon.co.uk.

5. Where Wizards Stay Up Late

The origins of The Internet

Książka: Where Wizards Stay Up Late

Strony www to nie cały internet, a ta książka opowiada o historii internetu, począwszy od pierwszego pomysłu. Opisuje ARPANET od pomysłu do realizacji. Email. Pierwsze protokoły. Wprowadzenie TCP/IP (z książki dowiedziałem się, że model OSI to tak naprawdę coś, co nie istnieje w Internecie, wyparty przez TCP/IP, który wcale nie bazuje na OSI). Opisuje też mechanizm RFC, czyli dokumentów opisujących standardy Internetu.

Bardzo ciekawa i wciągająca historia o powstaniu ARPANETu i wszystkiego, dzięki któremu mamy dzisiaj internet. Jest to historia bardzo spójna, tak różna od książki „Prawdziwa Historia Internetu”. Warto przeczytać obie książki.

Zobacz w ceneo.pl.

6. UNIX

A History and a Memoir

Książka: UNIX: A History and a Memoir

Książka Briana Kernighana, na temat historii systemu UNIX. Kernighan jest bardzo znaną osoba związaną z UNIX’em. Jest autorem słynnej książki o języku C napisaną wspólnie z Denisem Riche (twórcą języka C) wersja z książki obu panów, jest nazywana K&R od ich nazwisk.

Ciekawostką jest to, że w książce o historii UNIXa, widnieje Copyright 2020, mimo że wyszła pod koniec 2019 (pewnie miała dopiero wyjść po nowym roku).

Dostępny na amazon.co.uk.

7. W Obronie Wolności

Krucjata Hakera na rzecz Wolnego Oprogramowania

Książka: W Obronie Wolności - Richad Stallman

Książka o Richardzie Stallmanie (RMS), czyli osoby, dzięki której mamy dzisiaj GNU/Linuxa i ruch Open Source. Mimo że sam się od tego ruchu odżegnuje i propaguje ruch wolnego oprogramowania (ang. Free Software), w którym głównie chodzi o to, aby użytkownicy komputerów mieli wolność, do robienia z komputerem co im się podoba, ponieważ jest ich własnością. Oczywiście nie łamiąc innych praw.

Co ciekawe, książka została wydana z licencją GNU (a dokładnie GNU Free Documentation License), dzięki temu Stallman i FSF mogą wydawać swoje własne, poprawione wersje. Dostępna jest poprawiona wersja 2.0 z inną okładką (co jest wymogiem licencji), dostępna w sklepie fundacji.

Link do polskiej wersji poniżej:

8. Fire in the Valley

The Birth and Death of the Personal Computer

Książka: Fire in the Valley

Historia komputerów osobistych, niestety nie mogę nic o niej więcej napisać, ponieważ jeszcze nie czytałem. Leży i czeka na półce. Jeśli jesteś ciekawy, zobacz opinie na stronie amazon.co.uk, gdzie można ją kupić.

9. iWoz

Od Komputerowego Geeka do Kultowej Ikony

Jak wynalazłem Komputer osobisty, współtworzyłem Apple’a i dobrze się przy tym bawiłem

Książka: iWoz (Historia Apple)

Historia komputerów osobistych, z punktu widzenia Steve’a Wozniaka, twórcy pierwszych komputerów Apple. Rolą Steve Jobsa w firmie, był marketing oraz wizja, natomiast Woz był przede wszystkim inżynierem. Oto jego historia.

Polska wersja dostępna chyba tylko na allegro.pl.

10. Krótka Historia Informatyki

Książka: Krótka Historia Informatyki

Książka Ryszarda Tadusiewicza, profesora AGH. Dla mnie znanego głównie z książek o sztucznych sieciach neuronowych, podawanych jako literatura do wykładów z Inteligencji Obliczeniowej na studiach. Ta pozycja to początki komputerów i internetu. Tej także jeszcze nie przeczytałem, tylko przejrzałem na szybko.

Zobacz na ceneo.pl.

Bonus

Jako bonus możecie sięgnąć po dwie pozycje o historii Linuxa i Open Source. Które są dopełnieniem historii z poprzednich dziesięciu książek.

Linux: po prostu dla zabawy (ang. Just for Fun)

książka: Linux: po prostu dla zabawy

Autorem jest sam Linus Torvals, któremu (domyślam się) pomógł pisarz David Diamond.

Książka prawie nie dostępna w języku polskim, ale można ją dorwać na amazon.co.uk w wersji angielskiej.

Rebel Code

Inside Linux and the Open Source Revolution

Książka: Rebel Code

Bardzo ciekawa pozycja, bardzo łatwo się czyta jak na książkę po angielsku. O wiele lżejsza niż Hakerzy, jeśli chodzi o język.

Zobacz na ceneo.pl.

źródło strony (aby zobaczyć kod na GitHubie, musisz kliknąć przycisk raw)
Komentarze

Hasło, które podasz umożliwi ponowne zalogowanie się i np. usunięcie komentarza, jest dobrowolne. Email jest szyfrowany i używany do wysyłania powiadomień o odpowiedziach do komentarzy oraz do pobierania awatara dzięki usłudze Gravatar.com.