Computer Keyboard - Głównie JavaScript

Głównie JavaScript

Nazywam się Jakub Jankiewicz jestem programistą, ostanio w pracy głównie zajmuję się Front-Endem, ale w czasie wolnym piszę także w PHP oraz skrypty w Pythonie.

Tematyką mojego bloga „Głównie JavaScript” jest Front-End czyli także CSS, ale głównym tematem jest JavaScript. Na blogu mogą się także pojawiać wpisy z technologii Back-Endowych, tych które znam i w których piszę czyli Python oraz PHP.

Na blogu mogą się także pojawić informacje zwiazane z aplikacjami internetowymi jak i z samym Internetem.

Procesor AMD - jaki model wybrać?

by Adam Wyzujak

Procesory AMD to najpopularniejsza alternatywa wobec produktów firmy Intel. Poszczególne generacje procesorów tej marki cechują się niezawodnością i zastosowaniem innowacyjnych rozwiązań.

Uszkodzony dysk a odzyskiwanie danych

by Inga Durew

Uszkodzenie dysku jest jedną z najbardziej problematycznych usterek – zawsze w takich sytuacjach nasuwa się pytanie o nasze dane. Utrata plików w wyniku awarii dysku jest bardzo powszechna, a przyczyn tego zjawiska może być bardzo dużo (od wirusów komputerowych po uszkodzenia fizyczne). Z naszego artykułu dowiesz się, jak postępować, aby przywrócić swoje pliki, a także jak możesz skutecznie zapobiegać takim sytuacjom. Przyjrzymy się również najczęstszym rodzajom usterek dysków. Zapraszamy do lektury!

Śledzenie cen na Ceneo.pl w Pythonie

by Jakub T. Jankiewicz

W tym roku wyszedł nowy aparat lustrzanka nikona d780. Zastanawiałem się nad zakupem tego aparatu. Ze względu na to, że to nowy aparat, jego cena jest dość duża i jeszcze spadnie. Dlatego postanowiłem napisać sobie skrypt, który będzie śledził mi cenę tego produktu na Ceneo.

W tym wpisie przedstawię jak napisać program w Pythonie, który będzie pobierał ceny z Ceneo dowolnego produktu i zapisywał je w bazie danych SQLite.

Programowanie jest jak ekspres do kawy

by Jakub T. Jankiewicz

Zastanawiałeś się kiedyś jak najlepiej opisać, czym jest istota programowania dla osób, które nie programują? Co byś odpowiedział, gdyby ktoś cię zapytał „Co to jest programowanie?” albo „Co tak naprawdę robią programiści?”.?

W tym wpisie przedstawie, ciekawy sposób w jaki można opisać programowanie osobom, które nie programują.

Jak parować nawiasy lub inne znaki w JavaScript?

by Jakub T. Jankiewicz

Pisząc mój interpreter języka Lisp (dokładnie dialektu Scheme) o nazwie LIPS, zdecydowałem się dodać obsługę nawiasów kwadratowych, ponieważ niektóre książki do języka Scheme, mieszają nawiasy okrągłe oraz kwadratowe. Jednak aby nie komplikować parsera, nie sprawdzał on, czy nawiasy do siebie pasują i np. można było wywołać kod z pomieszanymi nawiasami.

W tym wpisie przedstawię jak napisać poprawne parowanie nawiasów, czyli funkcję, która może się przydać nie tylko przy parsowaniu języka Lisp. [Spoiler] Do tego celu nie warto nawet próbować, używać Wyrażeń Regularnych (RegExp).

Powiadomienia - Push Notifications (aplikacja czatu)

by Jakub T. Jankiewicz

W tym wpisie pokażę jak dodałem, już jakiś czas temu, fajną funkcje do prostej aplikacji czatu. Funkcją tą są powiadomienia, gdy ktoś coś napisze na czacie.

Jeśli jesteś zainteresowany jak napisać taki czat, polecam najpierw przeczytać artykuł „Prosty Czat w JavaScript, PHP i SQLite”. Rozwiązanie to używa technologii Server-sent events (SSE), której można używać, gdy z jakiegoś powodu nie możemy użyć gniazd (ang. Web Sockets).

W celu dodania funkcji powiadomień użyłem powiadomień typu Push (ang. Push Notifications), service workera oraz Firebase, aby uprościć sobie życie.

Tryb ciemny dostępny w CSS

by Jakub T. Jankiewicz

Mamy dostęp do nowej ciekawej funkcji, która jest częścią specyfikacji CSS: Media Queries Level 5. Jest już dostępna w nowoczesnych przeglądarkach.

W tym wpisie przedstawię funkcję, dzięki której można wykryć, czy strona internetowa, powinna prezentować się w ciemniejszych kolorach.

10 książek o tym jak powstał Internet i Komputery

by Jakub T. Jankiewicz

W tym roku, czyli w 2019, Internet obchodził 50 urodziny. Dokładnie 29 października 1969, wysłana została wiadomość „LO” między pierwszymi węzłami ARPANET-u. Jest to ostatnia szansa, aby napisać wpis, jaki miałem zamiar (jest grudzień). A jest nim 10 książek o historii komputerów i internetu, plus dwie bonusowe pozycje. Internet to w dużej mierze Open Source (chodzi o zasadę współpracy, niekoniecznie o sam ruch), który wywodzi się z ruchu Free Software, a który z kolei wywodzi się z ruchu hakerskiego i swobodnego dzielenia się kodem. Mówiąc haker, mam na myśli oryginalne znaczenie tego słowa, czyli eksperta od informatyki (uber-programistę). Jest też historia UNIX’a i Linux’a, bez których historia byłaby niekompletna oraz historia komputerów osobistych (ang. personal computer).