Computer Keyboard - Głównie JavaScript

Głównie JavaScript

by IT Manager

Profesjonalny monitoring sieci LAN

Czerwony marker oraz zaznaczone checkboxy na kartce papieru
Źródło: pexels.com; Licencja: pexels.com/photo-license

Sieć LAN, czyli Local Area Network, to lokalna sieć komputerowa. Terminem tym określa się rodzaj połączenia, dzięki któremu możliwa jest współpraca komputer i urządzeń peryferyjnych (na przykład drukarek) na określonym terenie. Sieci LAN pozwalają na łączenie sprzętów w zasięgu nie przekraczającym kilometra. W ich przypadku niezwykle ważne jest nieustanne monitorowanie sieci, które pozwala wykryć ewentualne błędy i wdrożyć odpowiednie działania. Stosując monitoring sieci można wyeliminować błędy, a tym samym stworzyć sieć, która będzie działać niezawodnie.

Spis treści

  1. Jakie korzyści przynosi monitoring sieci LAN?
  2. Jak działa monitoring sieci?

Jakie korzyści przynosi monitoring sieci LAN?

Monitorowanie sieci przynosi szereg korzyści. Jeśli zdecydujesz się na monitoring sieci LAN, możesz mieć pewność, że będziesz posiadać aktualną wiedzę na temat wszystkich aktywnych urządzeń wchodzących w skład sieci. System monitorowania sieci pozwala również na wizualizację ruchu sieciowego z uwzględnieniem wszystkich zastosowanych portów urządzeń sieciowych. To oznacza, że możliwe jest monitorowanie ruchu sieciowego. Kolejną korzyścią, jaką można odnieść, decydując się na monitorowanie sieci lokalnej, jest odbywająca się automatycznie inwentaryzacja urządzeń tworzących sieć. Jest to więc analizowanie składu sieci i tworzenie zestawienia zasobów sieciowych. Monitorowanie sieci LAN pozwala też na określenie ilości wydruków, a także dokładne przeanalizowanie stanu drukarek.

Jak działa monitoring sieci?

Monitorowanie sieci IT obejmuje:

  • skanowanie;
  • alerty;
  • monitorowanie;

Elastyczność rozwiązań IT sprawia, że z łatwością możesz dzisiaj postawić na monitoring sieci dopasowany do własnych potrzeb i preferencji. Administrator sieci informatycznej może przeprowadzać jej skanowanie, które może obejmować między innymi określanie zarówno typu urządzeń, jak i ich dostępności. Możliwe jest wykrycie urządzeń podłączonych takich, jak drukarki, routery, centralki telefoniczne. W grę wchodzi także synchronizowanie składników sieci, a także zbieranie informacji dotyczących wszystkich urządzeń sieciowych - można to robić w czasie rzeczywistym.

Zarządzanie siecią komputerową powinno mieć na celu przede wszystkim utrzymanie jej w odpowiednim stanie. Analizowanie składników sieci, kontrolowanie ich pracy ma być kierowane przede wszystkim wydajnością sieci. Chodzi o to, aby wyeliminować ewentualne błędy występujące w całej sieci, a tym samym poprawić sprawność jej działania. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w firmach, w których od sprawności sieci bezprzewodowej zależy płynność pracy. Dzięki monitorowaniu sieci można uniknąć wielu poważnych problemów, a także poprawić wydajność sieci.

źródło strony (aby zobaczyć kod na GitHubie, musisz kliknąć przycisk raw)
Komentarze

Hasło, które podasz umożliwi ponowne zalogowanie się i np. usunięcie komentarza, jest dobrowolne. Email jest szyfrowany i używany do wysyłania powiadomień o odpowiedziach do komentarzy oraz do pobierania awatara dzięki usłudze Gravatar.com.