Computer Keyboard - Głównie JavaScript

Głównie JavaScript

by Adam Wyzujak

Procesor AMD - jaki model wybrać?

Zdjęcie procesora AMD
Źródło Unsplash; autor Andrew Dawes

Procesory AMD to najpopularniejsza alternatywa wobec produktów firmy Intel. Poszczególne generacje procesorów tej marki cechują się niezawodnością i zastosowaniem innowacyjnych rozwiązań.

Zdobywając coraz większą popularność i uznanie wśród entuzjastów technologii, firma AMD (Advanced Micro Devices) udowodniła, że jest równorzędnym konkurentem dla wspomnianego producenta. Jej procesory, które kiedyś były postrzegane jako budżetowy zamiennik dla tych oferowanych przez lidera rynku, teraz konkurują z nimi na różnych polach - m.in. pod względem wydajności, innowacji i ceny. Jeśli szukacie dobrego procesora do swojego komputera, powinniście koniecznie zapoznać się z ofertą marki.

Procesor AMD - znany z niezawodności i dużej mocy obliczeniowej

Dawniej pozycja lidera w branży bezsprzecznie należała do firmy Intel. W ostatnich latach sytuacja ta uległa zmianie dzięki potężnemu rewolucyjnym rozwiązaniom, które w swoich produktach zastosowań główny rywal - właśnie AMD. Wszystko zaczęło się w momencie wprowadzenia na rynek architektury Zen, która była odpowiedzią na długoletnią dominację Intela. Seria procesorów AMD Ryzen zyskała uznanie przede wszystkim dzięki możliwości wydajnej pracy wielowątkowej. Pod tym względem Zen okazał się lepszy od ówczesnych rozwiązań Intela.

Kolejnym kamieniem milowym był AMD dla wprowadzony w 2019 roku procesor AMD Ryzen 3000. Układ oparty na architekturze Zen 2 przyniósł nie tylko doskonałą wydajność dla użytkowników, ale też stał się pierwszym komercyjnym układem z 7-nanometrowym procesem technologicznym. Oferował on większą moc obliczeniową przy niższym zużyciu energii.

Dotychczas ostatnim i największym przełomem dla AMD było wprowadzenie na rynek procesorów serii AMD Ryzen 5000, zbudowanych na architekturze Zen 3. Te nowe procesory, wykorzystując zaawansowane technologie i innowacyjne rozwiązania, zapewniają jeszcze większą wydajność, szybkość oraz efektywność energetyczną na najwyższym poziomie. Architektura Zen 3 w oczach wielu użytkowników uczyniła z AMD lidera całego segmentu.

Częstotliwość taktowania procesora - jaki procesor do zastosowań profesjonalnych i biurowych?

Wybór odpowiedniego procesora AMD powinien być uzależniony od wielu czynników - m.in budżetu, planowanego zastosowania oraz naszych wymagań dotyczące wydajności. Wśród popularnych procesorów AMD, warto rozważyć wybór następujących modeli:

  • AMD Ryzen 9 5900X - 12 rdzeni i 24 wątki,
  • AMD Ryzen 7 5800X - 8 rdzeni i 16 wątków,
  • AMD Ryzen 5 5600X - 6 rdzeni i 12 wątków,
  • AMD Ryzen 9 5950X - 16 rdzeni i 32 wątki.

Szeroki wybór procesorów AMD znajdziecie na https://www.sferis.pl/procesory-2895/amd.

Zintegrowany układ graficzny, liczba rdzeni i inne ważne cechy

Przy wyborze procesora AMD należy wziąć pod uwagę czynników. By mieć pewność, że dany układ będzie wystarczająco wydajny do danego zastosowania, a jednocześnie nie wydrenuje zbytnio portfela, sprawdźmy przede wszystkim:

  • częstotliwość taktowania,
  • liczbę obsługiwanych wątków,
  • kompatybilność z płytą główną - najważniejsze aspekty to rodzaj gniazda (np. AM4, TR4) i oprogramowanie (BIOS) zdolne do obsługi danego układu,
  • budżet,
  • zastosowanie - producenci często określają, do jakich prac nadaje się konkretny model,
  • opinie użytkowników oraz recenzje branżowych dziennikarzy.

Procesory AMD - procesory AMD Ryzen

Wszystko wskazuje na to, że wraz z postępem technologicznym AMD będzie nadal wprowadzać innowacyjne rozwiązania i jeszcze nie raz zmieni oblicze rynku procesorów. Konkurencja między AMD a Intel stale napędza innowacje i prowadzi do dostępności coraz wydajniejszych procesorów dla konsumentów. Jeśli interesują was nowe technologie, uważnie obserwujcie poczynania tej marki.

źródło strony (aby zobaczyć kod na GitHubie, musisz kliknąć przycisk raw)
Komentarze

Hasło, które podasz umożliwi ponowne zalogowanie się i np. usunięcie komentarza, jest dobrowolne. Email jest szyfrowany i używany do wysyłania powiadomień o odpowiedziach do komentarzy oraz do pobierania awatara dzięki usłudze Gravatar.com.