Computer Keyboard - Głównie JavaScript

Głównie JavaScript

by

Jak zacząć uczyć się języka LISP

Grafika z obcym z pięcioma oczami, flagą LISP oraz napisem Made with secret alien technology
Jakub T. Jankiewicz, licencja CC-BY-SA. źródło na GitHub-ie bazuje na Lisperati licencja Public Domain.

Dzisiaj będzie trochę inny wpis. Nie będzie dotyczył programowania stron internetowych, czyli głównego tematu bloga. Postanowiłem napisać krótki wpis opisujący, jak zacząć naukę programowanie w języku LISP. Jest to język, który powinien poznać każdy programista.

Reklama Hostingu Atthost

Wprowadzenie

LISP to jeden z dwóch najstarszych języków programowania, który nadal jest używany. Drugi to Fortran. Powstał on w latach 50 na MIT. Zaprojektował go John McCarthy. Ciekawostką może być to, że miał być tylko teoretyczną (matematyczną) alternatywą dla maszyny Turinag-a. Ale jeden ze studentów McCarthy’ego (Steve Russell) postanowił napisać główny element języka, czyli funkcje eval. Pierwotna wersja (ta zaprojektowana przez McCarthy’ego) nie miała takiej składni (czyli S-Wyrażeń), ale pisząc kod Russell nie mógł użyć takich samych znaków na klawiaturze, więc użył okrągłych nawiasów. Język oparty jest na rachunku lambda stworzonym przez Alonzo Churcha, jest to matematyczny zapis, który powstał mniej więcej w tym samym czasie co Maszyna Turinga, jako uniwersalny język opisujący dowolne obliczenia.

Jako zachętę zacytuje Erica Raymonda:

„LISP is worth learning for a different reason — the profound enlightenment experience you will have when you finally get it. That experience will make you a better programmer for the rest of your days, even if you never actually use LISP itself a lot.”

„How to Become a Hacker”

Tłumaczenie: „LISP jest wart nauki dla głębokiego uczucia oświecenia, kiedy go wreszcie zrozumiesz. To doświadczenie uczyni z ciebie o wiele lepszego programistę, nawet jeśli nie używasz LISPa zbyt często.”

„Jak zostać Hakerem”

Krótko o kodzie LISP-a

Kod LISP-a skład się z S-Wyrażeń (listy w nawiasach gdzie elementy są oddzielone spacjami) i ma notacje prefix-ową to znaczy, że nazwa funkcji jest pierwszym elementem listy, np.:

(+ (- 10 2) 100)

Jest to wyrażenie, które oblicza (10 - 2) + 100. Co ciekawe język nie ma operatorów tylko funkcje, które są pierwszym elementem listy. + nie jest to operator dodawania, ale funkcja, która jest przypisana do symbolu plus. Pierwszy element to nie musi być także nazwa. Może to być wyrażenie, które w wyniku zwróci nową funkcje czyli. tzw funkcja wyższego rzędu.

Przykład funkcji obliczającej silnię w języku Scheme:

(define (! n)
   (if (= n)
       1
       (* n (! (- n 1)))))

Może wyglądać dziwnie i odstraszać ale po chwili nauki języka, można się przyzwyczaić, a jak pozna się makra, to już taki zapis jest oczywisty i zaczyna go brakować w innych językach.

Tak samo jak są definiowane funkcje wbudowane jak +, tak samo można definiować własne funkcje, jak np. wykrzyknik. W niektórych dialektach nie ma różnicy między wbudowaną funkcją, a tą z biblioteki standardowej. Można np, napisać sobie funkcje + która odejmuje liczby (nie żebym zachęcał, ale można). Ale już użyteczniejsze może być użycie funkcji +, która operuje na innych obiektach jak np. macierzach w programie do grafiki 3D.

Jaki dialekt wybrać

Do wyboru są 3 główne dialekty:

Common LISP

Przez programistów LISP-a jest polecany jako najpotężniejszy dialekt. Ale nie polecam go na początek, ponieważ można się zagubić w masie funkcji z biblioteki standardowej, które są w nim dostępne, a traci się możliwość poznania istoty LISP-a.

Scheme

Jest bardzo prosty dialekt razem z Common LISP-em dwa najczęściej używane. Powstał w latach 70 dzięki takim ludziom jak Guy L. Steele i Gerald Jay Sussman. Jego zaletą jest prostota. Mała biblioteka standardowa, więc jeśli chce się mieć podstawowe funkcje to trzeba je najpierw napisać. Jest to świetny sposób, aby poznać język - pisanie prostych funkcji do różnych celów które mogą się przydać w przyszłości.

Clojure

Jest to nowoczesny dialekt LISP-a, dzięki któremu LISP stał się bardziej popularny. W Polsce można nawet czasami znaleźć pracę, gdzie wymagają tego języka. Działa na maszynie wirtualnej JVM (czyli to na czym uruchamiana jest Java). Zaprojektowany przez Richa Hickeya. Więcej o języku na Wikipedii.

Jak zacząć?

Aby zacząć naukę polecam napierw obejrzenie wykładów ok 20 godzin oglądania (10 dwu częściowych lekcji) prowadzonego przez Abelsona i Sussmana (ten drugi zaprojektował język Scheme) prowadzone na MIT dla pracowników HP w latach 80. Wykładowcy razem napisali książkę Struktura i Implementacja Programów Komputerowych. Która jest obowiązkowa na studiach na MIT. Można też znaleźć w sieci wykłady z uniwersytetu w Berkley z roku 2010. Osobiście oglądałem tylko te Sussmana i Abelsona.

Jeśli studiowałeś informatykę na uczelni wyższej, to nie powinno być dla ciebie problemem obejrzenie wykładów (chyba, że jesteś z tych co olewali studia). Jeśli nie studiowałeś i wytrzymasz wykłady i zaczynasz naukę programowania to możesz też znaleźć masę dobrych wykładów w sieci z programowania i ogólnie informatyki z różnych uczelni wyższych z USA.

Jeśli chcesz wypróbować kilka wyrażeń, możesz zobaczyć mój interpreter, o nazwie LIPS na stronie projektu (nazwa jest to rekurencyjny skrót: LIPS Is Pretty Simple), nie jest to w 100% Scheme, ale ma taka samą składnie. Główne różnice to brak biblioteki standardowej (dzięki czemu interpreter jest mały), brak kontynuacji oraz obsługi rekurencji ogonowej. Więc nie można napisać prostej funkcji do silni i obliczyć np. silnię z 10 000. Ale obsługuje liczby typu BigInt, dzięki czemu można obliczyć silnię ze 100 za pomocą prostej funkcji. Fajnie się integruje z językiem JavaScript i obsługuje automatycznie kod asynchroniczny, tzn. jak masz obietnicę, to jest ona automatycznie odwijana, jakby jej nie było. Tak jak w JavaScript, gdy stosujesz async/await. Wyrażenia Regularne są też typem pierwszo-klasowym tzn. można je wstawiać bezpośrednio, nie jak w PHP wewnątrz ciągów znaków.

Jeśli wolisz bardziej formalny Scheme, możesz wypróbować projekt BiwaScheme. Dodam, że terminal na stronie jest mojego autorstwa, taki sam jak na stronie projektu LIPS. Także logo projektu, niezbyt udane, jest mojego autorstwa.

Możesz porównać oba interpretery:

LIPS

lips> (! 100)
93326215443944152681699238856266700490715968264381621468592963895217599993229915608941463976156518286253697920827223758251185210916864000000000000000000000000

BiwaScheme

biwascheme> (! 100)
=> 9.33262154439441e+157

LIPS jest o wiele prostszy (jeśli chodzi o kod), dzięki czemu łatwo dodawać nowe funkcje i poprawki. To samo w BiwaScheme jest problematyczne, ze względu na zastosowaną architekturę. A napisanie funkcji ze specyfikacji, aby mieć w 100 procentach Scheme, jest całkiem możliwe w języku LIPS, tylko trzeba dodać kontynuacje i optymalizacje rekurencji ogonowej.

Pisanie kodu

Jeśli chcesz wypróbować dialekt scheme podczas oglądania wykładów, to możesz skorzystać ze strony repl.it. Strona korzysta z jezyka scheme napisanego w JavaScript. Zapewne wiele razy przerwiesz oglądanie, żeby wypróbować jakiś kod samemu. Jeśli nie to powinieneś chociaż spróbować.

Jeśli chcesz spróbować napisać i wypróbować jakiś program na swoim komputerze, to polecam dwa programy Kawa (do której swoja drogą zrobiłem logo) oraz Guile. Kawa to Scheme w języku Java a Guile jest w C. Guile jest fajny bo można go osadzić w aplikacji w C (jest biblioteka współdzielona, która zawiera język). Natomiast Kawa-y można np. użyć do pisania aplikacji na Androida (tak LISP w telefonie). Można także do tego celu użyć języka Clojure.

Co powinieneś poznać?

Powinieneś poznać takie koncepcje jak domknięcia leksykalne (ang. closures), funkcje jako typ pierwszo-klasowy oraz pisanie funkcji wyższego rzędu (funkcje, które zwracają funkcje, albo pobierają je jako argument).

Wszystko to jest dostępne w języku JavaScript, który dużo zapożyczył z języka Scheme.

Kolejny krok

Jak już masz to za sobą to znaczy, że znasz już trochę LISP-a, a dokładnie dialekt scheme. Teraz polecam książki np. wspomniana Struktura i Interpretacja Programów Komputerowych. Nie jestem pewien czy można ją jeszcze kupić po polsku ale jest dostępna w oryginale na stronie MIT. Jak już dobrze pozasz język scheme to warto poznać Common LISP-a, możesz przeczytać mój kurs Common LISP-a, który kiedyś napisałem. Warto sięgnąć po książkę Practical Common Lisp (w oryginale dostępna za darmo w wersji elektornicznej). Możesz też przeczytać książkę „Successful Lisp: How to Understand and Use Common Lisp”, trzeba się przedrzeć przez linki, ale na GDrive powinien być plik z książką (nie linkuje do GDrive, bo strona może się zmienić).

Makra

Jak już poznasz Common LISP-a lub Scheme to możesz zacząć naukę makr, chociaż możesz też po nie sięgnąć już po obejrzeniu wykładów SICP (ang. Structure and Interpretation of Computer Programs). Makra to jest najlepsza rzecz jaka jest w języku LISP. Do ich nauki polecam książkę Let Over Lambda. Można też kupić wersje papierową z amazon.co.uk. Osobiście wole czytać książki fizyczne. Książka jest bardzo zaawansowana. Na stronie opisywana jako książka hardcorowa, ale warto. Tylko muszę dodać, że jest poświęcona prawie w całości makrom.

Muszę też wymienić książkę, którą ostatnio udało mi się dostać w wersji papierowej, a mianowicie On LISP Paula Grahama (jest to gość od książki Hakerzy i Malarze, którą polecam. Jest też założycielem inkubatora „Y Combinator” dzięki, któremu mamy stronę Hacker news). Książka jest już dawno nie drukowana i można tylko kupić jej wersje używaną za setki złotych, ale na szczęście autor udostępnił wersje elektroniczną. Można ją wydrukować na lulu.com tutaj artykuł na podstawie, którego udało mi się wydrukować swoją na LuluXpress - koszt 15 dolarów wraz z wysyłką (w Polsce chcieli za druk ok 200zł).

Co dalej?

Teraz już tylko możesz dużo pisać i dużo czytać. Jak z każdym językiem. Chodzi głównie o kod. Chociaż czytać można też artykuły. Z rzeczy które możesz jeszcze chcieć poznać to kontynuacje (których sam jeszcze do końca nie rozumiem - chciałbym je dodać do swojej implementacji LISP-a w JavaScript, ale nie jestem pewien czy znam je na tyle, aby je zaimplementować). W Common Lisp jest jeszcze CLOS, czyli wbudowany system obiektowy.

Polecam też używanie edytora GNU Emacs, który jest częściowo napisany w języku Emacs LISP (w skrócie ELisp) i można go rozszerzać za pomocą tego języka (fajną funkcją jest to że pod każdym skrótem klawiszowym, nawet pojedynczym klawiszem, który wstawia literę, jest jakaś funkcja w języku ELisp, którą można dowolnie zmienić, jest też dostępna pełna dokumentacja do każdej funkcji. A jak budujesz ze źródła, to możesz nawet widzieć kod źródłowy funkcji samego edytora wewnątrz edytora).

Możesz też spróbować sam napisać interpreter tego języka. Ja sam napisałem taki w języku JavaScript, link do tego projektu podałem wcześniej. Jeśli chciałbyś napisać własny interpreter Lispa. możesz zacząć od tego artykułu: Parser S-Wyrażeń (języka LISP) w JavaScript.

źródło strony (aby zobaczyć kod na GitHubie, musisz kliknąć przycisk raw)
Komentarze

Hasło, które podasz umożliwi ponowne zalogowanie się i np. usunięcie komentarza, jest dobrowolne. Email jest szyfrowany i używany do wysyłania powiadomień o odpowiedziach do komentarzy oraz do pobierania awatara dzięki usłudze Gravatar.com.