Computer Keyboard - Głównie JavaScript

Głównie JavaScript

by Jakub T. Jankiewicz

Dlaczego warto znać AngularJS i jQuery w 2017

W roku 2017 mało kto, kto tworzył nową aplikacje korzystał z jQuery albo AngularJS. W 2018 roku tworząc aplikacje od początku warto skorzystać z najnowszego Reacta, Vue.js lub Angulara 2 (z chwilą pisania tego artykułu Angular 5).

Oto 5 powodów, dla których nadal warto znać Angulara 1.x czyli AngularJS oraz jQuery.

Masz większe szanse na rynku pracy

Mimo, że tworząc aplikacje, można skorzystać z frameworka architektonicznego, to jQuery jest wykorzystywany przez miliony stron i jeśli będziesz szukał pracy, będziesz mógł wybierać z większej liczby ofert, gdy projekt będzie to jakaś stara aplikacja. Istnieją także frameworki, które korzystają z jQuery i jest to jedyny wybór jak np. framework Shiny w języku programowania R, gdzie reaktywność jest po stronie serwera a całość jest napisana za pomocą jQuery i web socketów.

Jeśli oferta pracy wymaga znajomości Angulara, a nie wymaga TypeScript (w którym tworzy się aplikacje w Angular 2) to powodów mogą być dwa: przeoczenie albo projekt dotyczy Angulara 1.x czyli AgularJS.

Ale to tylko jeśli szukając pracy rozważasz oferty, które dotyczą starego kodu (ang. legacy code).

Istnieje ogromna liczba gotowych rozwiązań

Dzięki temu, że jQuery był (lub może nadal jest, dane wskazują tylko jak dużo stron korzysta z tej biblioteki) o wiele popularniejszy niż Angular, istnieje o wiele więcej pluginów jQuery niż modułów AngularJS czy Angular 2. Jest to spowodowane tym, że zwykłych stron internetowych jest o wiele więcej niż aplikacji internetowych.

AngularJS fanie się także komponuje z jQuery gdy trzeba zrobić coś bardziej skomplikowanego, na co nie pozwala jqLite, albo gdy trzeba użyć gotowego pluginu jQuery.

Szybkie prototypy i małe funkcjonalności

Jeśli potrzebujemy szybko napisać jaką funkcjonalność, o wiele szybciej jest to zrobić za pomocą jQuery, szczególnie jeśli jest to coś małego. Tak jak w poprzednim pod punkcie, istnieje masa gotowych rozwiązać i szybki prototyp to może być po prostu jedna funkcja i wywołanie jednego pluginu jQuery.

Jeśli potrzebujemy jednorazowo pobrać jakieś dane ze strony, którą mamy otworzoną w przeglądarce, o wiele łatwiej jest dodać jQuery (posiadam bookmarklet do tego, czyli link w zakładkach, który wywołuje kod javascript, chociaż ostatnio rzadko z niego korzystam) i w konsoli developer tools wywołać kod jQuery. który będzie o wiele krótszy, niż natywny kod DOM. Chociaż jeśli byśmy potrzebowali napisać własny bookmarklet, pisanie go w natywnym DOM byłoby chyba lepszym rozwiązaniem, ponieważ nie musielibyśmy ładować dodatkowego pliku.

Aplikacje rozszerzalne przez użytkowników

Jeśli byście potrzebowali napisać aplikacje/bibliotekę, która ładuje zewnętrzne pliki zdefiniowane przez użytkownika (np. pluginy), o wiele prościej dla użytkowników będzie, jeśli nie będzie trzeba tych plików kompilować, AngularJS umożliwia ładowanie jako modułów plików napisanych nawet w ES5, jeśli potrzebujemy obsługiwać przeglądarkę Internet Explorer. Z frameworkami takimi jak ReactJS czy Angular 2 jest taki problem, że podstawowy kod, nie piszę się w języku JavaScript, tylko w nakładkach, które kompilowane są do postaci kodu JavaScript. Więc jeśli umożliwiamy dodawanie pluginów, to będzie to wymagało od użytkownika dodanie package.json i zainstalowanie pakietów z npm. O wiele łatwiej jest napisać komponent w AngularJS, który będzie ładowany dynamicznie. Wystarczy dodać go do modułu, który jest już załadowany przez aplikacje.

Oto przykład systemu pluginów utworzony za pomocą AngularJS:

// niezależny plik pluginu
angular.module('plugins').component('pluginName', {
  template: '<div><button ng-click="ctrl.check()">check</button></div>',
  controller: function() {
    this.check = function() {
     // check something
    };
  }
}).config(function(pluginRegisterService) {
  // pluginRegisterService to musi być provider aby można było użyć go w funkcji config
  pluginRegisterService.register('pluginName');
});

// i w naszej aplikacji
app.controller('main', function($scope, $element, $compile, pluginRegisterService) {
  pluginRegisterService.get().forEach(function(plugin) {
    var directive = plugin.replace(/([A-Z])/g, (_, chr) => '-' + chr.toLowerCase());
    var node = $('<' + directive + '></' + directive + '>');
    $element.find('main').append(node);
    $compile(node)($scope);
  });
});
// oprócz tego pewnie będziemy jeszcze potrzebowali jakiegoś routera aby wywoływać te pluginy np, z menu

Wtedy wystarczy, że pliki pluginów zostaną załadowane razem za aplikacją np. dodane do pliku html jako tagi script.

AngularJS jest popularniejszy niż Angular2 i ReactJS

Według ankiety z 2017 ze strony StackOverflow AngularJS jest to najpopularniejsza technologia zaraz za Node.js.

Podsumowanie

Osobiście sam bym się zastanawiał, czy warto uczyć się jQuery i AngularJS, zaczynając swoją przygodę z Front-Endem. Za tym, aby znać te biblioteki/frameworki, przemawia także to, że zawsze warto znać więcej niż mniej, oraz że nigdy nie wiesz do jakiego projektu możesz trafić.

źródło strony (aby zobaczyć kod na GitHubie, musisz kliknąć przycisk raw)
Komentarze

Hasło, które podasz umożliwi ponowne zalogowanie się i np. usunięcie komentarza, jest dobrowolne. Email jest szyfrowany i używany do wysyłania powiadomień o odpowiedziach do komentarzy oraz do pobierania awatara dzięki usłudze Gravatar.com.