Computer Keyboard - Głównie JavaScript

Głównie JavaScript

by

Trik z odmianą słów takich jak JavaScript przez przypadki

Odmieniając słowo JavaScript przez przypadki, w mowie, nie powinniśmy mieć problemów. Zakładając, że używamy spolszczonej nazwy czyli mówiąc przez „w” i „y”. Problem pojawia się gdy musimy zapisać to słowo w odpowiedniej formie.

Np. jeśli mamy celownik (tutaj ściąga z odmian przez przypadki), to czy użyjemy zapisu „JavaScriptowi”, „JawaSkryptowi”, „JavaScript’owi” czy „JavaScript-owi”?

Można ten problem rozwiązać poprzez prosty trik. Wystarczy wstawić przed słowo JavaScript słowo „język” w odpowiedniej formie, a po nim słowo „JavaScript” w jej oryginalnej angielskiej pisowni, np. celownik „językowi JavaScript”. Tak samo będzie gdy potrzebujemy zapisać słowo Angular. Skorzystamy ze słowa „biblioteka” w odpowiedniej formie (Słowo „framework” też jest z języka angielskiego, więc też możemy mieć z nim problemy).

Tak samo możemy postąpić z dowolnym językiem programowania np. Python lub Ruby, czy też z dowolną biblioteką, dodatkiem, rozszerzeniem lub przeglądarką internetową.

Zamiast pisać „posługuje się Firebugiem”, możemy napisać „posługuje się rozszerzeniem Firebug”. Zamiast napisać „korzystam z Firefoxa”, możemy napisać „korzystam z przeglądarki Firefox”.

Mam nadzieje że ten krótki post okazał się dla was interesujący, jeśli macie jakieś przemyślenia lub sugestie zostawiajcie je w komentarzach.

źródło strony (aby zobaczyć kod na GitHubie, musisz kliknąć przycisk raw)
Komentarze

Hasło, które podasz umożliwi ponowne zalogowanie się i np. usunięcie komentarza, jest dobrowolne. Email jest szyfrowany i używany do wysyłania powiadomień o odpowiedziach do komentarzy oraz do pobierania awatara dzięki usłudze Gravatar.com.